Wpływ rozwoju technologicznego na zmiany dziejące się w rolnictwie

W teraźniejszych czasach dominacji wielkich firm oraz miejskich zakładów, rolnictwo całkowicie poszło na dalszy plan. Jego udział, jako jednego z działów gospodarki, w PKB państwa ciągle maleje. Jednakże i ówcześnie nie mało jest entuzjastów agrotechniki. Chociaż na wsiach cały czas maleje liczbagospodarstw rolniczych, praktycznie w każdej zmalutkich miejscowości można znaleźć chociażby jedno gospodarstwo domowe, w którym przychody z roli stanowią podstawę jego utrzymania.

Sprzęt rolniczy
Napisał: Lelou
Na podstawie: http://www.flickr.com
Właśnie po to, by można było ułatwić zarządzanie gospodarstwem rolnym wynaleziono różnego rodzaju oprogramowanie dla rolnictwa. Często zawiera ono dużo możliwości, które w łatwy i natychmiastowy sposób dadzą szansę na lepszą organizację pracy na terenie powierzchni rolnej. Standardowe oprogramowanie dla rolnictwa często ma aplikacje do rozliczania i rejestrowania prac polowych w obrębie gospodarstwa. Zarządzanie gospodarstwem rolnym wymaga systematycznej kontroli wszystkich naszych powierzchni rolnych.

Oprogramowanie dla rolnictwa zawiera najczęściej funkcję zarządzania powierzchniami poprzez dzielenie roli pod zasiewy, wgrywania planów plonowania i analizowania wysokości plonów na różnorodnych terenach ziemi. Nierzadko zapisywane są poza tym programy do administrowania powierzchniami ewidencyjnymi, ułatwiające porównanie terenów rolnych z ewidencyjnymi. Potrzebną funkcją umożliwiającą, właściwe zarządzanie gospodarstwem rolnym, jest też program do tworzenia planów dokładnego nawożenia, oprysku i siewu. Przy pomocy maszyny rolniczej, daje szansę on na sterowanie ilością nawożenia, oprysku lub siewu.

Technika sprzyja więc także rolnikom, ulepszając im w ogromnym stopniu organizację pracy na ziemiach polowych. Teraz,gdy generalnie wszystko mogą zrobić za nas komputery i inteligentne oprogramowania, współczesne rolnictwo różni się niezmiernie od naszego stereotypowego wyobrażenia, w którym do robót na polu wynajmuje się głównie ludzi i zwierzęta. Przy tak dynamicznym rozwoju technologicznym, ciężko się oprzeć wyobrażeniu, żeza kilka lat być może rolnictwo będzie polegało tylko na siedzeniu przed komputerem i kontrolowaniu maszyn.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-16 13:39:23