Czemu powinniśmy poznać Gruzję? Jakie wrażenia ten kraj zapewnia? Jakie ma plusy? O jakich sprawach warto pamiętać?

Coraz więcej osób wyjeżdża do Gruzji, bo to państwo warte uwagi, wspaniałe, z bogatą historią oraz nieoczywistymi miejscami. Troszkę egzotyka, lecz jednakże z aspiracjami, by stać się częścią zachodu. Jest tam tanio, więc wiele osób wyjeżdża do Gruzji na wakacje, dodatkowo nie ma kłopotów z wizami (jesteśmy w stanie przebywać bez niej aż do 90 dni), więc to bez wątpienia ułatwia pobyt w Gruzji. Co powinniśmy tam poznać, czemu warto tam pojechać?

wakacje - malunek
Napisał: Arek Olek
Na podstawie: http://www.flickr.com
zwiedzanie gruzji należy zacząć od stolicy tego kraju, czyli Tbilisi. To największy ośrodek miejski w Gruzji, bogate w wiele interesujących zabytków, jakie koniecznie warto zwiedzić. Miasto ma swój wspaniały klimat. Ciekawa jest Starówka, gdzie wzniesiono w VI wieku rewelacyjną bazylikę Anczischati. Powinniśmy wjechać linową kolejką na wzgórze, które wznosi nad starym miastem oraz posiedzieć tam w jednej z restauracji, która zapewnia typowo gruzińską kuchnię.

Miejmy na uwadze, że jeśli wyprawy gruzja ma o wiele więcej do zaproponowania niż Tbilisi, ale początkowo naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Kolejnym ciekawym miejscem jest rewelacyjnie zlokalizowane miasteczko - Mchceta. To starożytna stolica Gruzji, są tam wspaniałe dwa zabytki. Pierwszym jest niezwykła katedra Sweti Cchoweli, cudowne dzieło architektoniczne z jedenastego wieku. Kolejnym godnym uwagi zabytkiem jest kościółek z kamienia Dżwari, jaki wznosi się na szczycie górującego nad Mchcetą wzgórza.

Co naprawdę ciekawe, Dżwari szybko wyświęcono, już w 605 roku. Na pewno powinniśmy wybrać się do Swaneti, jaka przez całe wieki była odizolowanym obszarem. To sprawia więc, że można spotkać tam dziś absolutnie wyjątkową architekturę, specyficzną kuchnię i tradycje. Wspaniałe są wieże obronne, a wsie z wieloma basztami wyglądają jak przeniesione z innej epoki. No i jak najbardziej nie można zapominać o górach, gdyż tu jest Szczara, najbardziej wysoki szczyt Gruzji o wysokości 5068 m. n.p.m. Wymienione tu opcje to jedynie początek, ale z pewnością korzystnie od nich rozpocząć poznawanie tego kraju. To kraj niezwykły, różnorodny, wcale nie tak daleko od naszego kraju. Naprawdę powinniśmy go poznać.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-29 12:23:14