Jakie można wymienić testy kompetencyjne? Jakie powinny być testy, jakich używają fachowcy?

Istnieje szereg metod, które mają za zadanie sprawdzać wiedzę konkretnej osoby, czy choćby sprawdzić jej osobowość. Specjaliści często posługują się różnymi testami, które mierzą dane parametry oraz często dają rezultaty, na jakich można się opierać.

komputer - fotogram
Napisał: Medialab Katowice
Na podstawie: http://www.flickr.com
Chodzi o różne testy kompetencyjne. Właściwie ułożone, dają one sporą wiedzę na temat danej osoby. Czasem używa się takich testów w ramach rozmów kwalifikacyjnych, albo też w czasie egzaminów do szkół albo na uczelnie. Tego typu zadania sprawdzają określone kompetencje, a można wymienić kilka rodzajów testów. Częstymtypem takiego zestawu zadań jest test na widzę. Pytania są tak sformułowane, by dawały wgląd w stan wiedzy osoby z konkretnej dziedziny. Kolejnym rodzajem testu jest test na osiągnięcia. W tym wypadku liczą się różne umiejętności, a nie jedynie czysta wiedza. Ma znaczenie szybkość wykonywanych zadań, albo choćby stopień zrozumienia przeczytanego tekstu.

Kolejnym Z przykładów są testy zwane sytuacyjnymi, w jakich trzeba dokonać konkretnego wyboru, jaki często wiąże się z jakimś dylematem. Często używa się także testów zdolności, jakie sprawdzą talent w konkretnej dziedzinie, na przykład zdolności językowe, albo matematyczne. Jeszcze jeden z przykładów to testy osobowości, jakie pokażą dane cechy charakteru. W tym miejscu warto wymienić też testy psychologiczne, które zbadają cechy psychologiczne konkretnego osobnika. Testów tego typu jest całe mnóstwo, a co do części z nich istnieje trochę kontrowersji, czy aby faktycznie sposób ich interpretacji jest zasadny. Czasem wszak istnieje obawa, że wyniki odczytywane są dosyć subiektywnie. To oznacza, iż dana osoba może ocenić je oraz poddawać interpretacji w sposób inny aniżeli inny sprawdzający.

Trzeba bowiem być świadomym, że w przypadku wszelkich typów testów istotna jest ich zgodna z prawdą ocena. Gdy chodzi o testy z wiedzy nie ma tak dużych wątpliwości, jak się to dzieje w przypadku testów psychologicznych. Czasem bowiem jedna osoba sprawdzając interpretuje daną odpowiedzieć w inny sposób, aniżeli ktoś inny. Z tego względu testy muszą być pomocami rzetelnymi, trafnymi, możliwymi do oceny, jakich wyniki pozwalają na wyciągnięcie pomocnych wniosków.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-29 12:23:14