Praca na słuchawce – dobra praca, szczególnie gdy zaczynamy karierę zawodową

Typowym wyposażeniem centrów infolinii są rzecz jasna rozmaitego rodzaju telefoniczne centrale ip-pbx

telefon - fotografia
Napisał: Thomas Quine
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dzisiaj jednym z bardziej popularnych obszarów zatrudnienia wielu ludzi – i to w najróżniejszym wieku, czy z rozmaitym doświadczeniem – są między innymi infolinie. Najwięcej tego rodzaju centrów mieści się na obszarach, w jakich występują względnie niewielkie płace dla pracowników, bowiem nie ma co ukrywać stawka godzinowa za pracę na popularnej „słuchawce” nie jest duża, nawet, jeśli w tym przypadku mowa o połączeniach wychodzących, a więc związanych w znacznej mierze ze sprzedażą produktów i usług.

Podstawowym wyposażeniem tego rodzaju centrów są oczywiście rozmaitego rodzaju telefoniczne centrale ip-pbx, które w ogóle umożliwiają realizowanie tego rodzaju pracy, pozwalając na ciągły kontakt z klientem. Wspomniana centrala telefoniczna voip jest przygotowana w taki sposób, aby pracownik mógł w każdym czasie przeprowadzić bez problemu rozmowę z klientem: podgłośnić rozmowę, wyciszyć się, czy połączyć klienta z innym działem. Centrala telefoniczna jest więc kluczowym narzędziem pracy w tym przypadku, dlatego ważne jest, aby działała sprawnie i nie szwankowała, niezależnie gdzie planujemy się dodzwonić.

Podstawą w takiej pracy są jednak rzecz jasna zwłaszcza ludzie, którzy lubią pracę z pośrednią obsługą klienta wykorzystując telefon. Tego typu praca ma dużo zalet, szczególnie, jeśli ktoś nie lubi bezpośredniej obsługi, w której trzeba z klientem rozmawiać twarzą w twarz i łatwiej w takim wypadku o zdradzenie swoich emocji. Rozmawiając z udziałem telefonu możemy skoncentrować się na samym przekazie, na tym jak zaprezentować wybrane produkty, czy też usługi, aby rzeczywiście zachęcić osobę po drugiej stronie słuchawki. Jest to nierzadko duża sztuka, zwłaszcza, kiedy w zanadrzu mamy do zaproponowania niestety niewiele.

Praca tego rodzaju to przydatne rozwiązanie na starcie naszej ścieżki zawodowej. Uczy bowiem kontaktowania się z klientem, opanowywania rozmaitych emocji, które nie powinny mieć miejsca w trakcie takich relacji, uczy sztuki sprzedaży i prezentowania konkretnych ofert. Zdobyte doświadczenie przyda nam się na innych stanowiskach, które będziemy chcieli podjąć, stąd też warto wziąć pod uwagę zatrudnienie w takiej firmie (czytaj więcej).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 13:30:55