Wideodomofon – dla bezpieczeństwa, dla pewności, kto jest za drzwiami. Czym są te nowoczesne urządzenia? Co o nich wiemy? Warto je posiadać?

Słyszałeś zapewne o takim czymś jak wideodomofon. Może nawet coś na taki temat czytałeś, lecz poza tym Twoja znajomość na ten temat jest bardzo ograniczona. W tym artykule postaram się pokrótce omówić to interesujące pojęcie, przedstawić w nieskomplikowany sposób, czym jest wideodomofon.


Warto zdawać sobie sprawę, czym wideodomofon różni się od wideowizjera czy domofonu. Zwykły domofon składa się z bramofonu, co oznacza panel, jaki jest montowany na zewnątrz, przy wejściu oraz unifonu. Jest on umieszczany już w mieszkaniu. Jednocześnie, unifonów w środku może być parę, wszystko zależy od tego, jaki model mamy dostępny. Zasada funkcjonowania wideodomofonu jest dosyć zbliżona, jak w przypadku domofonów. A więc, przy wejściu należy zamontować panel zewnętrzny, różni się on jednakowoż od zwykłego zastosowania, tym, że posiada kamerkę - maxitec.pl/videodomofony/bezprzewodowe.html.

domofon
Napisał: David Goehring
Na podstawie: http://www.flickr.com
Odbiornik wewnętrzny, jaki posiadamy w domu ma nieduży ekran, bardzo często jest to ciekłokrystaliczny wyświetlacz o coraz wyższej rozdzielczości. Kamera, jaka jest zamontowana w bramofonie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku włącza się, ażeby przekazać obraz do unifonu wewnątrz naszego domu. Dzięki temu możemy zobaczyć, kto stoi przy drzwiach. Jak nietrudno odgadnąć, takie zastosowanie zdecydowanie ulepsza nasze bezpieczeństwo, ponieważ przed otwarciem drzwi jesteśmy w stanie przekonać się, kto jest naszym gościem. W dzisiejszych czasach, kamery coraz częściej zapewniają możliwość przesyłu tak zwanego płynnego filmu. To istotne i bardziej profesjonalne, gdyż do tej pory najczęściej te „transmisje” były poklatkowe, kilka kadrów w czasie jednej sekundy. Bardzo istotna w kontekście wideodomofonów (maxitec.pl/videodomofony.html) jest sprawa kontroli dostępu. Dawniej taki system kontroli wykorzystywany był jedynie w firmach czy bankach. Używany był do zabezpieczenia pomieszczeń służbowych, w stylu magazynów czy serwerowni.


Kontrola dostępu służy identyfikacji podmiotu. Kod numeryczny, który spotkać jesteśmy w stanie w obecnych domofonach i wideodomofonach jest jedną z metod identyfikacji o niskim stopniu zabezpieczeń. Wiadomo jesteśmy w stanie sobie pozwolić na bardziej zaawansowane zabezpieczenia. Średnim stopniem zabezpieczenia odznaczają się przykładowo różnorodne klucze, takie jak karty plastikowe z kodem kreskowym czy karty zbliżeniowe. Najbardziej nowoczesne zabezpieczenia to cechy biometryczne, czyli skanery siatkówki oka czy linii papilarnych. Nie są one jednak na razie stosowane w normalnych mieszkalnych blokach. Kto wie jednakże czy w przyszłości ten stan nie ulegnie zmianie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 09:20:11
Tagi: kamera, Wideodomofon, domofon